Najlepsza aktywność fizyczna

4 lutego, 2020, , ,

Był już post o najlepszych suplementach i o najlepszej diecie. Przyszła pora na najlepszą aktywność fizyczną. 

A więc, jaka jest najlepsza aktywność fizyczna ? 

Do tego powoli dojdziemy. 

Co to jest aktywność fizyczna ? 

Aktywność fizyczna definiowana jest jako „wysiłek angażujący mięśnie szkieletowe, który prowadzi do zwiększenia wydatku energetycznego„. Do takiej definicji możemy zaliczyć prawie każdą aktywność jaką wykonujemy w ciągu dnia, zaczynając od codziennych czynności wykonywanych w domu jak sprzątanie czy gotowanie, przez regularne uprawianie dodatkowej aktywności np. gra w klubie piłkarskim, aż po hobbystyczne uprawiania sportów ekstremalnych np. wspinaczki wysokogórskie. 

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w profilaktyce i utrzymaniu zdrowia człowieka. Regularnie uprawiana, pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka, zapobiega chorobom cywilizacyjnym (np. otyłość) oraz poprawia samopoczucie i sprawia, że lepiej funkcjonujemy w ciągu dnia. Ruch ma nieoceniony wpływ na nasz układ krążenia, zapobiega powstawaniu cukrzycy, osteoporozy, otyłości i udaru mózgu.

Co to jest sport ? 

 Wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach. Sport wraz z wychowaniem fizycznym i rehabilitacją ruchową składają się na kulturę fizyczną. Sport może odbywać się również bez aktywności fizycznej a na poziomie tylko intelektualnym. 

Uprawiam sport czy po prostu jestem aktywny fizycznie ? 

Jak więc wynika z definicji, sport a aktywność to troszkę inne rzeczy. Aktywność to nie koniecznie sport a sport nie koniecznie wymaga aktywności fizycznej. Możesz być sportowcem nie poruszając się ale możesz też uprawiać aktywność fizyczną nie będącą sportem. Zagmatwane ? 

Meritum, jaka jest najlepsza aktywność fizyczna ? 

A no taka, która sprawia Ci przyjemność. Najważniejsze w tym wszystkim jest aby być aktywnym. Czy to będzie siłownia, piłka nożna, basen czy aerobik – nie ma najmniejszego znaczenia. Nie ma znaczenia dopóki nie celujesz w konkretny cel (np. Zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa) a robisz to po to by być zdrowszym, mniej zestresowanym i w lepszej kondycji. 

Każda aktywność fizyczna sprawi, że organizm będzie lepiej funkcjonował, tkanki będą lepiej dotlenione, ciało będzie bardziej estetyczne a samopoczucie wywinduje pod sufit. 

Jeżeli ktoś Ci powie, że najlepszą aktywnością jest siłownia a ty tego po prostu nienawidzisz, to nic z tego nie będzie. Będziesz szedł zestresowany na trening, na siłe wykonywał ćwiczenia, nie przykładał się i spowoduje to więcej problemów niż korzyści. 

Rób to co lubisz, co Cię interesuje i co wiesz, że będziesz robił z przyjemnością. Rób to 3-5 razy w tygodniu. Rób to z uśmiechem na twarzy a nie z konieczności bo tak trzeba czy wypada. 

Po co być aktywnym ?

  • zdrowie – lepsze funkcjonowanie organizmu, lepsze wyniki krwi,
  • zmniejszone ryzyko zachorowania na raka
  • samopoczucie – endorfiny i te sprawy, mniejsze prawdopodobieństwo depresji, zadowolenie, mniejszy stres
  • sylwetka – mniej tkanki tłuszczowej, więcej tkanki mięśniowej, zdecydowanie lepsza estetyka
  • hobby, pasja – bez tego życie nie ma sensu
  • a przede wszystkim Nie ma lepszego sposobi na zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne niż regularna aktywność fizyczna. Jak ktoś zna to proszę napiszcie w komentarzu

Pamiętaj motto mojego gabinetu 

„Ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu” 

Poprzedni artykuł

«

Następny artykuł

»

ABOUT

Lukasz
Nazywam się Łukasz Ludwa. Jestem fizjoterapeutą, dietetykiem i trenerem personalnym. Fizjoterapia, sport i dietetyka (ogólnie rzecz biorąc – ZDROWY STYL ŻYCIA) to trzy moje pasję, które tworzą idealną całość. Z tego oto powstało miejsce gdzie pracuje. Fizjo & Fit  Trzy moje pasje, które udało mi się połączyć i stworzyć miejsce gdzie mogę kompleksowo pomóc każdemu… Czytaj więcej