Kolano skoczka
Kolano skoczka – jest to najczęściej występująca tendinopatia w obrębie stawu kolanowego. Tendinopatia – to schorzenie powodujące zapalenie ścięgna. Cechami charakterystycznymi są obrzęk, ból i ograniczenie ruchomości. Kolano skoczka jest z pozoru łatwym to wyleczenia schorzeniem jednak gdy zajmiesz się tym za późno lub w nieprawidłowy sposób to może ciągnąć się przez długi okres czasu lub w najgorszym wypadku skończyć operacją.
Kolano skoczka dotyczy w znacznej większości przypadków osób aktywnych, najczęściej wykonywanych sporty skocznościowe.
Anatomia
Kolano skoczka – dotyczy więzadła rzepki. Jest to środkowa część ścięgna mięśnia czworogłowego uda. Przebiega od dolnego brzegu rzepki do guzowatości kości piszczelowej.
Objawy
Pierwszym objawem tego schorzenia zazwyczaj jest ból zlokalizowany pod rzepką, pojawiający się najczęściej przy zgięciu kolana lub jakieś aktywności. W miarę postępowania choroby pojawiają się także obrzęk, ograniczenie ruchomości i osłabienie siły mięśniowej.
- ból w przedniej części kolana pod rzepką
- obrzęk stawu kolanowego
- osłabienie siły mięśnia czworogłowego
- uczucie braku stabilności kolana
- sztywność w stawie kolanowym
- w późniejszym etapie nawet częściowy zanik mięśnia czworogłowego
Przyczyny powstawania
Schorzenie to jest spowodowane przede wszystkim przeciążeniem mięśnia czworogłowego uda. Zdecydowana większość problemów wiąże się z nie prawidłowo ułożonym treningiem, złym doborem ćwiczeń lub skupianiu się na jednym rodzaju wykonywanego ruchu przez co dochodzi do przeciążeń i mikrourazów, które kumulując się doprowadzają w końcu do stanu zapalnego. Ważnym elementem treningu jest prawidłowo zaplanowana regeneracja o której pisałem poprzedni (zobacz TUTAJ).
PRZYCZYNY
- nadmiar aktywności fizycznej, szczególnie jednego rodzaju
- nieprawidłowa technika wykonywania ruchu np. wyskoku
- nieprawidłowości anatomiczne w obrębie rzepki
- zaburzona równowaga mięśniowa w obrębie stawu kolanowego
Leczenie
- Odpoczynek ale nie całkowity
Kolano powinno powoli pracować, wykonywać odpowiednie ćwiczenia stopniowo zwiększając siłę i wydolność mięśnia czworogłowego i jego ścięgna. - Odpowiednio dobrane ćwiczenia
Należy wykonywać ćwiczenia, które nie będą wywoływać dużych dolegliwości bólowych. Trzeba zacząć od łatwych ćwiczeń w bezbolesnym zakresie ruchu i progresować z biegiem czasu aby nie przeciążyć kolana i doprowadzać do pogarszania się stanu zapalnego. - Nie rozciągaj ! Roluj !
W pozycji pełnego rozciągnięcia więzadło rzepi jest silnie kompresowane przez kość udową co nie jest korzystne dla niego. - Taping
Może korzystnie wpłynąć na proces regeneracji i rozluźnienia oraz normalizowania napięcia mięśniowego a także przy odpowiedniej aplikacji w początkowej fazie pomaga ustabilizaować staw. - Leki przeciw zapalne
Maści i inne leki przeciwzapalne aby likwidować stan zapalny.
PODSUMOWANIE
Kolano skoczka jest stosunkowo prostym w diagnozie i leczeniu schorzeniem ale należy zadbać o wczesną diagnozę i szybkie rozpoczęcie leczenia.
Jeżeli zaczynają się dolegliwości wymienione powyżej i będziesz je bagatelizować może to znacznie wydłużyć proces leczenie i powrót do aktywności fizycznej.