Co ma ryż wspólnego z urazami ?

25 kwietnia, 2018, ,

Kontuzja

Jest to uszkodzenie struktury tkanki powstałe w wyniku razu mechanicznego różnego rodzaju. Uszkodzona okolica jest nie zdolna do prawidłowego funkcjonowania. Najczęściej do kontuzji dochodzi podczas aktywności fizycznych. Nie mówię tutaj tylko o uprawianiu jakiegoś sportu ale także podczas prac ogrodowych czy sprzątania.

Poniższej metody możemy użyć gdy:

  • doznamy kontuzji podczas uprawiania sportu, np skręcenie stawu skokowego
  • bardzo mocno uderzymy się podczas codziennych czynności w domu
  • „postrzyknie” nas podczas dźwigania czegoś cięższego

Co z tym ryżem – czyli RICE na ratunek…

Pierwsza nasza reakcja po doznaniu urazu powinna być związana z protokołem RICE, co oznacza:

R – Rest (odpoczynek) – kluczowa sprawa w urazach, po których doznaniu nie można kontynuować działań, które do tego doprowadziły. Odpoczynek zapobiega dalszemu powiększaniu się stanu zapalnego i bólu.

I – Ice (lód) – krioterapia domowymi sposobami. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Na początek 4-5 takich zabiegów dziennie po 10-15 min

C – Compression (ucisk) – ucisk np poprzez zabandażowanie, pomaga zmniejszyć powstający po urazie obrzęk, który w pewnym stopniu zawsze wystąpi ale możemy go zminimalizować. Ucisk powinien być dość mocny ale z umiarem. Noga nie powinna się robić zimna i siwa.

E – Elevation (uniesienie) – podobnie jak ucisk, ma za główne zadanie zmniejszenie obrzęku i odpływ żylny.

 

Wszystkie te elementy zastosowane od raz po urazie znacząco zmniejszą późniejsze dolegliwości i przyśpieszą okres gojenia się. Nie lekceważ tego. Pomóż sobie !

Leki przeciwzapalne

Dodatkowo polecam od razu zastosować leki przeciwzapalne. Może być w maści lub tabletkach. Maść natomiast ma znacznie mniej skutków ubocznych także powinna być lepszym wyjściem.

Leki przeciwzapalne to takie na bazie ibuprofenu, diklofenaku czy ketoprofenum.

 

Poprzedni artykuł

«

ABOUT

Lukasz
Nazywam się Łukasz Ludwa. Jestem fizjoterapeutą, dietetykiem i trenerem personalnym. Fizjoterapia, sport i dietetyka (ogólnie rzecz biorąc – ZDROWY STYL ŻYCIA) to trzy moje pasję, które tworzą idealną całość. Z tego oto powstało miejsce gdzie pracuje. Fizjo & Fit  Trzy moje pasje, które udało mi się połączyć i stworzyć miejsce gdzie mogę kompleksowo pomóc każdemu… Czytaj więcej