Nawadnianie organizmu

23 kwietnia, 2018, ,

Nawadnianie organizmu

Przyjęło się, że aby się dobrze nawadniać należy pić wodę i to tylko niegazowaną. Czy to prawda? Czy inne płyny nas nie nawadniają a nawet odwadniają ? Czy nie wolno pić wody gazowanej  ?  A co z kawą czy herbatą ?

Woda

Nawadnianie organizmu

Zacznijmy od wody. Jak wiadomo organizm ludzki jest w większości wypełniony wodą. Także co miałoby nawadniać jak nie woda?

Gazowana czy nie gazowana ? 

Nie ma znaczenia.

Zarówno woda niegazowana jak i gazowana wpłynie pozytywnie na nasze „nawodnienie”. Nie ma najmniejszej różnicy. Oczywiście są sytuacje, w których woda gazowana jest odradzana np. u osób cierpiących na dolegliwości jelitowo-żołądkowe. Jeżeli jesteś zdrowy i preferujesz wodę gazowaną – Proszę Bardzo !

Woda źródlana czy mineralna ? 

Nie ma znaczenia.

Dla samego faktu uzupełnienia płynów jest to obojętne. Jeżeli mamy braki minerałów w diecie to już zmienia postać rzeczy.
Np dla weganów dostarczanie wapnia z odpowiedniej wody ma duże znaczenie ponieważ przy braku nabiału w diecie podaż wapnia może być bardzo niska.

Jeżeli odżywiasz się racjonalnie i nie brakuje Ci żadnego mikroskładnika – możesz pić wodę źródlaną, która de facto jest sporo tańsza a dla stanu nawodnienia naszego organizmu nie będzie to miało znaczącej różnicy.

Z cytryną / limonką czy bez ?

Nie ma znaczenia

Oprócz walorów smakowych i odrobiny witaminy C nie zmieni to niczego.

Herbata, zioła i inne

Nawadnianie organizmu

Nawadnia czy odwadnia ? 

Zdecydowanie nawadnia. Jeżeli lubisz popijać w ciągu dnia herbatę, mięte czy różnego rodzaju zioła. Proszę bardzo. Herbata nie powoduje wypłukiwania większej ilości wody z naszego organizmu.

 

Kawa

czy kawa odwadnia ?

Mityczny napój odwadniający organizm, po którego spożyciu automatycznie musimy wypić pół litra dodatkowej wody aby nie zaburzyć swojej homeostazy….

Hmm…

Nie ma żadnych przekonywujących badań potwierdzających tezę powtarzaną z dziada pradziada jakoby kofeina wpływała w znacznym stopniu na odwodnienie organizmu. A wręcz przeciwnie. Można znaleźć kilka badań pokazujących, że takiego efektu nie zaobserwowano.

Wniosek  ?

Pijcie kawę jeżeli lubicie.

Żywność

Odwodnienie

 

Woda znajduję się nie tylko w napojach ale również spore jej ilości znajdziemy w wszystkich potrawach, które zjadamy w ciągu dnia.

Większość owoców i warzywa składa się z ponad 80% z wody. np ogórek w 96%, pomarańcza 86% a jabłko 84%.

Zupy – spora dawka wody

Mleko i produkty mleczne – od 70% do 90% wody w 100g

 

 

Co nie zawiera wody to np cukier (ok 0.2 %) lub czekolada (ok 3%)

 

Woda wytwarzana przez człowieka

Organizm ludzki potrafi również sam produkować pewną ilość wody. Wynika to m.in. z reakcji jakie zachodzą podczas „spalania” pożywienia które zjadamy. Przeciętnie potrafimy wytworzyć ok 300 ml wody dziennie. Osoby bardziej aktywne nawet do 600 ml 

PodsumowanieElektrolity

 

Jak więc widzicie, wiele jest sposobów aby się odpowiednio nawadniać. Nie musicie ograniczać się tylko do wody. Co nie zmienia faktu, że jest ona najlepszym rozwiązaniem. 

Ogólne zapotrzebowanie przyjmuje się, że wynosi ok 1ml / 1 kcal spożytą. Oczywiście jest to wielkie uproszczenie i w zależności od sposobu żywienia, aktywności w ciągu dnia, wieku, płci i wielu innych czynników ta liczba może się zwiększać znacząco.

Pijcie kawę, herbatę czy zioła. Nie zaprzątajcie sobie głowy i nie bójcie się odwadniającego działania. Ale nie zapominajcie również o wodzie, która jest jednak niezbędna. 

 

Następny artykuł

»

ABOUT

Lukasz
Nazywam się Łukasz Ludwa. Jestem fizjoterapeutą, dietetykiem i trenerem personalnym. Fizjoterapia, sport i dietetyka (ogólnie rzecz biorąc – ZDROWY STYL ŻYCIA) to trzy moje pasję, które tworzą idealną całość. Z tego oto powstało miejsce gdzie pracuje. Fizjo & Fit  Trzy moje pasje, które udało mi się połączyć i stworzyć miejsce gdzie mogę kompleksowo pomóc każdemu… Czytaj więcej