Najlepszy suplement !

17 października, 2017, , ,

Było już o najlepszej diecie, teraz przyszedł czas napisać o najlepszych suplementach. Jakie wg was są niezbędne, najlepsze suplementy? Czym w ogóle jest suplement diety ? Kiedy je spożywać a kiedy nie ?

Czym jest suplement diety ?

Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 r. suplement diety określa jako produkt, który jest złożony z substancji odżywczych i traktowany jako uzupełnienie normalnej żywności. Jest to skoncentrowane źródło witamin, minerałów lub innych substancji; produkt ten jest wytworzony i wprowadzony do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie (w tabletkach, kapsułkach, proszku czy płynie).

Kiedy brać suplementy diety ?

Moim zdaniem suplementy bierzemy tylko i wyłącznie wtedy jeżeli mamy potwierdzone jakieś braki w organizmie. Potwierdzone tzn. że się przebadałeś/aś i jesteś pewny/a że wynik danego składnika był poniżej normy.

Na swoim przykładzie powiem, że ostatnio robione przeze mnie badania wcale nie pokazały niedoboru magnezu, mimo iż piję kawę 3-5 razy dziennie, trenuję 4-5 razy w tygodniu i mam niedobory snu a nie suplementuję się magnezem. 

Przed rozpoczęciem suplementacji, upewnij się, że koniecznie tego potrzebujesz. Badanie zazwyczaj jest tańsze niż suplement który planujesz kupić.

Np wspomniany wcześniej magnez, badanie kosztuje 6 zł ! A suplement dobrej jakości np Chela Mag B6 Forte firmy Olimp 25 zł !

Najlepszy suplement !

Tak więc najlepszym suplementem, bądź po prostu źródłem mikro i makro składników w naszym organizmie będzie nasza dieta ! Nasz sposób odżywiania w największym stopniu decyduje czy potrzebujemy się suplementować jakimiś dodatkowymi kapsułkami czy nie.

Zadbaj o różnorodność pożywienia, o odpowiednią podaż warzyw, owoców, białka, tłuszczów, i węglowodanów dobrej jakości a nie będziesz potrzebować wydawać żadnych dodatkowych pieniędzy na suplementy tego rodzaju.

Moja suplementacja

Moja suplementacja obejmuje:

  • witamina D – 7/10 pacjentów, którzy przychodzą do mnie po dietę i robią sobie badania, mają niedobór witaminy D. Jest to jeden z nielicznych składników, których teraz nam brakuje. Nie tylko w okresie jesienno ziomwym
  • Omega 3 – bardzo mało w moim jadłospisie jest produktów zawierających  ten jakże ważny składnik

Tyle. Same podstawy, które polecam również pacjentom. Oczywiście jeżeli zachodzi potrzeba indywidualna to również włączamy obszerniejszą suplementację. Czasami trzeba wprowadzić probiotyki, wspomniany magnez, być może witaminy z grupy b itp Wszystko zależy od danej osoby.

Sprawdź co potrzebujesz zanim złapiesz się w pułapkę i będziesz kupował wszystko jak leci…

ABOUT

Lukasz
Nazywam się Łukasz Ludwa. Jestem fizjoterapeutą, dietetykiem i trenerem personalnym. Fizjoterapia, sport i dietetyka (ogólnie rzecz biorąc – ZDROWY STYL ŻYCIA) to trzy moje pasję, które tworzą idealną całość. Z tego oto powstało miejsce gdzie pracuje. Fizjo & Fit  Trzy moje pasje, które udało mi się połączyć i stworzyć miejsce gdzie mogę kompleksowo pomóc każdemu… Czytaj więcej