Najlepsza dieta

26 lipca, 2017, , ,

Czy istnieje najlepsza dieta ?

Bardzo często zadawane jest pytanie o najlepszą dietę. Czy w ogóle taka istnieje? Która to będzie ?

 • dieta ketogeniczna
 • dieta nisko węglowodanowa – LCHF
 • dieta tłuszczowa
 • dieta nisko tłuszczowa – LFHC
 • dieta paleo
 • dieta kwaśniewskiego
 • dieta samuraja
 • dieta zbilansowana
 • dieta wysoko węglowodanowa
 • dieta dr dąbrowskiej
 • dieta Dukana
 • dieta kopenhaska

Czy któraś z nich jest dietą najlepszą ? Czy na którejś z nich sukces osiągniesz szybciej od innej ? Czy każda z nich jest odpowiednia dla twojego zdrowia?

Wszystko dla każdego ?

Dla konkretnej osoby jedna z tych diet może być najbardziej optymalna aby zachować zdrowie, szybko się odchudzić  i polepszyć wyniki sportowe. Jednak już dla koleżanki ta dieta może działać w całkiem odwrotnym kierunku. Może pogorszyć wyniki badań lub nie pozwoli na oczekiwany spadek masy ciała.

Pamiętajmy, że najlepsza dieta to taka w której jesteśmy w stanie wytrwać długi okres czasu. Długi tzn lata… Jeżeli nie wyobrażasz sobie być na danej diecie przez najbliższy rok, dwa, trzy… To ta dieta nie jest dla Ciebie. Dieta to nie jest coś co ma początek i koniec. Dieta to styl życia. To racjonalne odżywianie, codzienna aktywność fizyczna, dbanie o swoje zdrowie w każdej płaszczyźnie przez całe życie.

Co więc wybrać ?

Ja jestem zwolennikiem diety zbilansowanej w wersji Flexible Diet. Uważam, że każdy składnik odżywczy jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Zarówno węglowodany jak i tłuszcze. O białku nie wspominając bo tego to nie wyklucza żadna dieta (oprócz dr dąbrowskiej). W diecie odchudzającej znajdzie się miejsce na słodycze, na obiadek u mamy, na pizze ze znajomymi ale przede wszystkim opieramy ją na produktach jakościowych, bogatych w makro i mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ludzie szukają magicznych sztuczek, coraz to nowszych diet, złotych środków, za które płacą krocie. Z doświadczenia wiem, że jeżeli rozpiszę dietę prostą, w których nie ma produktów z Azji, Afryki, Japonii czy innych zakątków świata, w których brak jest produktów obecnie modnych i uważanych za niezbędne do odchudzania – pacjent taki myśli, że stracił tylko pieniądze, bo odchudzanie nie może być takie proste. Podczas gdy to jest na prawdę proste !

Huston, mamy problem…

Oczywiście są sytuacje kiedy trzeba zastosować inne środki. Tzn podczas choroby metabolicznej, neurologicznej, kardiologicznej itd. Oczywiście ! Piszę jednak w tym momencie o osobach zdrowych !  Chcących się jedynie odchudzić, zredukować zbędną tkankę tłuszczową czy poprawić wyniki badań.

Problem nie leży w doborze odpowiedniej i najlepszej diety. Problem leży w nas, ludziach, którzy nie potrafią w diecie wytrwać tygodnia. Nie trzymają się ściśle zaleceń a potem mają pretensje, że dieta nie działa, że to na pewno wina dietetyka bo nie potrafi diety ułożyć. Natomiast nigdy w nas. Bo przecież jedno ciastko do kawy w poniedziałek to tak nie wiele, na pewno nie zepsuje diety. A przecież nie można kawy nie słodzonej wypić to posłodzę miodem, przecież jest zdrowy. 3 kieliszki wódki to przecież nic takiego, szkody nie zrobi, to tylko puste kalorie. Wszyscy jedli na grillu to jakby to wyglądało jakbym tak nic nie jadła. A między posiłkami to tylko zdrowe jabłko i garść orzechów… itp itd Z całego tygodnia zbiera się taka ilość dodatków które sami przed sobą usprawiedliwiamy, że nie zdajemy sobie sprawy tak na prawdę że to wszystko tylko opóźnia dojście do celu.

ZAPAMIĘTAJ

Dieta to styl życia – racjonalne i mądre odżywianie
Dieta nie ma początku i końca – jak jesteś zadowolony/a z efektu- utrzymaj go ! nadal się zdrowo odżywiaj
Dieta prosta jest „najlepsza” – nie komplikuj sobie życia
Dieta nie jest droga – istnieją „superfood” również na naszej polskiej ziemi, które są lepsze od zagranicznych modnych produktów i nie kosztują miesięcznej pensji

Każdy jest w stanie się odchudzić. Dojść do swojego celu. Trzeba tylko systematyczności i cierpliwości. Oszukując oszukujesz tylko siebie !

ABOUT

Lukasz
Nazywam się Łukasz Ludwa. Jestem fizjoterapeutą, dietetykiem i trenerem personalnym. Fizjoterapia, sport i dietetyka (ogólnie rzecz biorąc – ZDROWY STYL ŻYCIA) to trzy moje pasję, które tworzą idealną całość. Z tego oto powstało miejsce gdzie pracuje. Fizjo & Fit  Trzy moje pasje, które udało mi się połączyć i stworzyć miejsce gdzie mogę kompleksowo pomóc każdemu… Czytaj więcej