Likopen – właściwości i działanie lecznicze

20 kwietnia, 2020, , ,

Likopen – co to jest ?

Likopen – jest to pomarańczowo-czerwony barwnik z grupy karotenoidów. Produkowany jest przez rośliny i niektóre mikroorganizmy. Rozpuszcza się w tłuszczach. Swoją biodostępność zwiększa po obróbce termincznej. Nasz organizm nie potrafi go sam wytwarzać, dlatego powinniśmy dostarczać go z zewnątrz. Największą ilość znajdziemy w pomidorach i jego przetworach.

Działanie

Antynowotworowe

Prozdrowotne działanie likopenu zawdzięczamy głównie jego właściwościom przeciwutleniającym oraz ekspresji regulacji genów.

Likopen ze wszystkich karotenoidów wykazuje największe działanie antyutleniające. Dzięki tym właściwością może zahamować tworzenie się wolnych rodników czyli cząsteczek sprzyjających powstawaniu nowotworów. Inne karotenoidy jak beta-karoten, luteina i zeaksantyna mają ponad trzykrotnie mniejsza właściwości antynowotworowe.

  • W badaniach wykazano, że spożywanie 30mg likopenu dziennie, może zredukować ryzyko wystąpienia raka jelita grubego i odbytu o 60%
  • regularne spożywanie produktów z pomidorów spowodowało zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka prostaty o 30%
  • zmniejsza również ryzyko zachorowania na raka piersi, jajnika i endometrium a także zmniejsza skutki uboczne stosowania radioterapii
Choroby serca

W pewnych badaniach wykazano, że u osób mających problemy sercowo-naczyniowe znajduje się mniej zapasów likopenu w organizmie w porównaniu z osobami zdrowymi.

Spożywanie ok 60mg likopenu dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału ok 40%.

Kolejnym pozytywnym aspektem spożywania przetworów pomidorowych jest ich wpływ na ciśnienie krwi. Regularna ich konsumpcja wpływa na obniżenie ciśnienia.

Osteoporoza

Regularne spożywanie likopenu wydaje się sprzyjać anabolicznemu metabolizmowi kości, stymulując osteoblastogenezę i hamując osteoklastogenezę, co może przyczyniać się do promowania właściwego stanu zdrowia tkanki kostne.

Cholesterol

Spożywanie likopenu wpływa pozytywnie na zmniejszenie poziomu złego cholesterolu we krwi a co za tym idzie dalszych konsekwencji jego występowania czyli chorób sercowo naczyniowych.

Skóra, włosy, oczy

Oczy – chroni je i zapobiega przed zwyrodnieniem

Włosy – przeciwdziała wypadaniu włosów

Skóra – jest mniej uszkodzona i mniej podatna na negatywne skutki działania promieniowania ultrafioletowego. Spowalnia starzenie się skóry oraz dba o jej jędrność oraz ma mniej zmarszczek.

Dawka

Zalecana dawka dzienna: ok 10mg

Profilaktyczna dawka wynosi ok 15mg dziennie

Terapeutyczna dawka wynosi ok 30mg dziennie

Likopen w 100g produktu:

ProduktIlość
Pomidor surowyok 5mg
Koncentrat pomidorowy40-45mg
Ketchup10-15mg
Soki pomidorowe5-10mg

Przyswajalność

Likopen jest lepiej wchłaniany wraz z odrobiną tłuszczu oraz przede wszystkim po obróbce termicznej. Dlatego w celu zwiększenia efektu terapeutycznego likopenu należy szczególnie zwrócić się w kierunku zup pomidorowych, sosów np do spaghetti czy koncentratów pomidorowych. Można także robić własne ketchupy, które również zawierają go więcej.

Źródła w pożywieniu

  • Przede wszystkim pomidory i jego przetwory
  • Papryka
  • Arbuz
  • czerwone grejpfruty
  • suszone morele
  • i inne pomarańczowo czerwone produkty

Jednak największa ilość znajduje się pomidorach i jego przetworach dlatego chcąc korzystać z terapeutycznych właściwości likopenu należy zwrócić uwagę głównie na te produkty

Bibligrafia

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29287334

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29655028

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28318092

Likopen właściwości działanie lecznicze

Poprzedni artykuł

«

Następny artykuł

»

ABOUT

Lukasz
Nazywam się Łukasz Ludwa. Jestem fizjoterapeutą, dietetykiem i trenerem personalnym. Fizjoterapia, sport i dietetyka (ogólnie rzecz biorąc – ZDROWY STYL ŻYCIA) to trzy moje pasję, które tworzą idealną całość. Z tego oto powstało miejsce gdzie pracuje. Fizjo & Fit  Trzy moje pasje, które udało mi się połączyć i stworzyć miejsce gdzie mogę kompleksowo pomóc każdemu… Czytaj więcej