KOLANO BIEGACZA ( ITBS )

13 kwietnia, 2020, , , ,

Kolano biegacza – ITBS

Kolano biegacza (ITBS) – jest to jedna z najpowrzechniejszych kontuzji osób biegających, nawet amatorsko jedna wbrew pozorom nie dotyczy tylko osób biegających. Schorzenie nazwane tak dotyczy dolegliwości bólowych w bocznej i przedniej części stawu kolanowego. Zazwyczaj spowodowane one są długotrwałymi przeciążeniami w stawie w wyniku aktywności fizycznej lub skrajnie nawet podczas długotrwałego, ciągłego siedzenia (np podczas wykonywania pracy siedzącej).

Anatomia

ITBS (syndrom pasma biodrowo piszczelowego) – ITB, czyli pasmo biodrowo piszczelowe, anatomicznie jest częścią powięzi szerokiej uda. Biegnie od kości miednicy do piszczelowej. Zaczyna się połączeniem trzech ścięgien (m. naprężacza powięzi szerokiej, m. pośladkowego średniego i wielkiego). Przebiega wzdłuż bocznej części uda.

Objawy

Objawy są różne u każdego. Jednego bardziej boli kolano, innego biodro. Czasem najpierw boli biodro a po pewnym czasie bez leczenia dochodzi także do kolana.

 1. Ból w bocznej części stawu biodrowego (często nie da się spać na tym boku)
 2. Ból w bocznej części stawu kolanowego
 3. Ból występuje po kilku kilometrach biegu i boli przez dłuższy okres czasu po biegu
 4. Pojawianie się bólu podczas wychodzenia lub schodzenia po schodach
 5. Obrzęk kolana

Przyczyny powstawania

Przyczyn powstania problemów w tym rejonie jest kilka. Zazwyczaj wynika to z przeciążenia pasma i jego wzmożonego napięcia. Przyczyną nie jest tarcie pasma biodrowo piszczelowego o nad kłykieć boczny kości udowej, o czym najwięcej się mówi i pisze. Wg najnowszych badań źródłem bólu jest nacisk na unerwioną i unaczynioną tkankę łączną leżącą pomiędzy pasmem a kością. Więc powodem dolegliwości nie jest tarcie a kompresja na to miejsce.

Główną uwagę należy zwrócić na:

 1. Brak odpowiedniego rozciągnięcia
 2. Słabe mięśnie pośladkowe
 3. Koślawe kolana, płaskie stopy
 4. Przeciążenia treningowe
 5. Indywidualne predyspozycje

Leczenie

W fazie ostrej warto zastosować protokół RICE, o którym pisałem kiedyś na blogu > RICE

Nie wolno jednak traktować tej przypadłości jedynie punktowo (staw kolanowy) oraz jedynie jako stan zapalny bo tak nie jest!

Należy skonsultować się z Fizjoterapeutą aby zdiagnozować co jest główną przyczyną. Czy słabe mięśnie pośladkowe, wzmożone napięcie pasma, czy jakaś pośrednia przyczyna jak koślawość kolan.

Jak już to będzie wiadomo, ustalicie dalsze postępowanie.

Ogólne rekomendacje, które można wdrożyc:

 • odpoczynek
 • wzmacnianie mięśni, pośladkowych (średniego i wielkiego)
 • rozciąganie pasma i napinacza
 • nauka poprawnej techniki biegowej
 • rolowanie
 • igłoterapia
 • fizykoterapia (UD, laser, krioterapia)

PODSUMOWANIE

ITBS jest uciążliwym schorzeniem ale całkowicie wyleczalnym o ile się dobrze o to zadba. Najważniejszym elementem jest odpoczynek i odpowiednia fizjoterapia. Ze wszystkich punktów najważniejszym wydaje się być rozciąganie i wzmacnianie odpowiednich grup mięśniowych. Ta równowaga mięśniowa powoduje unicestwienie kolejnych przeciążeń do jakich by dochodziło bez wypracowania tej równowagi.

Jeżeli NIE wdrożysz fizjoterapii, ból przejdzie podczas odpoczynku ale później istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że powróci gdyż nie została zlikwidowana przyczyna (np dysbalans mięśniowy) a jedynie objaw (bół).

Wprowadź nawyk rozciąganie i rolowania po bieganiu. Wzmacniaj wszystkie partie mięśniowe podczas ćwiczeń na siłowni. Nie celuj tylko w czworo głowe i dwugłowe. W udzie jest wiele więcej mięśni, od których równowagi zależy bardzo wiele !

Przy dobrze zaplanowanej i wykonanej fizjoterapii problem nie powinien powrócić !

Kolano Biegacza
Kolano Biegacza, Designed by Freepik

Poprzedni artykuł

«

Następny artykuł

»

ABOUT

Lukasz
Nazywam się Łukasz Ludwa. Jestem fizjoterapeutą, dietetykiem i trenerem personalnym. Fizjoterapia, sport i dietetyka (ogólnie rzecz biorąc – ZDROWY STYL ŻYCIA) to trzy moje pasję, które tworzą idealną całość. Z tego oto powstało miejsce gdzie pracuje. Fizjo & Fit  Trzy moje pasje, które udało mi się połączyć i stworzyć miejsce gdzie mogę kompleksowo pomóc każdemu… Czytaj więcej