Jem zdrowo i nie chudnę

5 lutego, 2019, ,

Jem zdrowo i nie chudnę. Co zrobić ?

Jako iż mamy nowy rok za przykład wezmę taką sytuację:

Nowy rok, Nowy Ja
Od jutra:
– „odchudzam się”
– „jem zdrowo”
– „jem mniej”
– „zaczynam ćwiczyć”
– …. itp …. itd ….
 
Co jednak gdy zaczynasz się „zdrowo” odżywiać, ruszać się a waga nadal nie spada, sylwetka nadal nie poprawia się w tempie jaki byś sobie życzył/a ?
 
Jeżeli jesteś osobą zdrową, bez problemów metabolicznych i innych schorzeń, które mogą wpływać na gorszą pracę organizmu, przyczyna zazwyczaj jest jedna….
JESZ ZA DUŻO
względem twojej aktywności w ciągu dnia.
Lub w drugą stronę
RUSZASZ SIĘ ZA MAŁO
względem ilości spożywanego przez Ciebie pożywienia.

Rzeczywista ilość kcal

Często i gęsto nie zdajemy sobie sprawy, ile pożywienia spożywamy w ciągu dnia.  Większości wydaje się, że je mało. Jednak mała objętość jedzenia w ciągu dnia nie oznacza małej ilości energii która w niej jest zawarta.

Bardzo dobrze obrazuje to powyższy obrazek. 500 kcal możemy zjeść w bardzo różnej objętości. Może to być bardzo sycący obiad, który waży 0,5 kg lub więcej. Możemy jednak tę samą ilość spożyć w dwóch drożdżówkach, które nie będą mieć 150 g, albo w dwóch szklankach soku owocowego, czego nasz żołądek nawet nie poczuje.

Także pamiętajcie, liczy się wszystko co wkładamy do buzi, cukierek, kawa latte, sok czy baton. Nie ważne. Wszystko oprócz wody i powietrza ma kcal.

Zasada jest prosta

 • Jesz mniej niż potrzebujesz – „chudniesz”
 • Jesz więcej niż potrzebujesz – „tyjesz” 

Jak żyć ?

Z mojej strony, każdemu kto ze mną zaczyna współpracę polecam korzystanie z dziennika żywieniowego w postaci aplikacji na telefonie. W nią wpisujemy wszystko co spożywamy w ciągu dnia i widzimy dokładnie rzeczywistą ilość kcal.

Taka aplikacja nie jest trudna w obsłudze. Należy jej poświęcić 5 min w ciągu dnia żeby wszystko wpisać w dziennik. Mamy wszystko czarno na białym.

Polecam dwie aplikacje:

 • Fitatu
 • My Fitnesspal

Czy to takie proste?

Proste i nie…

Ogólna zasada jest prosta. Ilość energii z jedzenia musi być odpowiednio mała.

Są inne aspekty, na które należy zwrócić uwagę ale zacznijcie od tego. W 99 % przypadków osób zdrowych tutaj leży problem.

 1. Zważ się rano, na czczo, po toalecie
 2. Zmierz obwód pasa
 3. Licz „kalorie” przez 7 dni
 4. Ruszaj się
 5. Zważ i zmierz się ponownie
 6. Jeżeli waga nie spadła. Jesz za dużo.
 7. Zmniejsz kcal
 8. Powtórz krok 3-5

Jest to bardzo uproszczona sytuacja, powodująca brak rezultatów jednak jak wspomniałem, w znakomitej większości przypadków się to sprawdzi.

 

Następny artykuł

»

ABOUT

Lukasz
Nazywam się Łukasz Ludwa. Jestem fizjoterapeutą, dietetykiem i trenerem personalnym. Fizjoterapia, sport i dietetyka (ogólnie rzecz biorąc – ZDROWY STYL ŻYCIA) to trzy moje pasję, które tworzą idealną całość. Z tego oto powstało miejsce gdzie pracuje. Fizjo & Fit  Trzy moje pasje, które udało mi się połączyć i stworzyć miejsce gdzie mogę kompleksowo pomóc każdemu… Czytaj więcej