Ile czasu potrzebuje aby schudnąć ?

23 lipca, 2020, , , ,

Ile czasu potrzebuje aby schudnąć ?

autor: macrovector - pl.freepik.com

W internecie i innych mediach znajdziesz bardzo zachęcające diety, w których schudniesz szybko w tydzień czy miesiąc. Nie raz, nie dwa widziałem, że w tytule artykułu głośno i wyraźnie akcentowana jest gwarancja schudnięcia 5-10 kg w tydzień. Czy jest to dużo czy mało ?

Zależy, jeżeli jesteś zawodnikiem np sportów walki i musisz zgubić wagę przed walką i świadomie podejmujesz decyzje o konkretnych założeniach dietetycznych przed jak i po walce to spokojnie możesz podjąć się takiego „odchudzania”. W znacznej mierze jest to duży spadek wody i treści jelitowej. To nie jest zdrowe ale jest OK ze względu na to, że zawodnik świadomie podejmuje decyzje o szybkiej utracie wagi, która wróci po lub nawet jeszcze przed walką (i on o tym wie !).

Jeżeli jesteś „zwykłą” osobą, która ma przed sobą do zgubienia 10-15 kg, nie jest to dobry pomysł. Oczywiście schudniesz 5 kg w tydzień co nie koniecznie przekłada się w 15 kg w 3 tygodnie. Problem jednak pojawia się później. Nie znam żadnej osoby, która po takich dietach nie wróciła do swojej wagi z nawiązką.

Dlaczego ?

Tego typu diety zawsze polegają na spożywaniu bardzo niskiej ilości kcal (1000 czy 1200 kcal). Są to tzw. diety głodówkowe. Nie nazywają się tak bez powodu. Są to diety o niewystarczającej ilości kcal do funkcjonowania organizmu. Nie mówimy tutaj już o deficycie kalorycznym, który jest niezbędny do gubienia masy ciała ale jest to na tyle duży deficyt, że może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu od środka.

Jak szybko i zdrowo gubić wagę ?

Aby zmniejszać masę ciała zdrowo i z małym prawdopodobieństwem późniejszego efektu jojo powinno się tracić na wadze ok 0,5 – 1 % masy ciała tygodniowo.

Przykładowy pacjent
Kobieta, 35 lat, 165cm, 80 kg, praca siedząca, aktywność dodatkowa 4 razy w tygodniu, zdrowa, bez chorób metabolicznych. Cel 65kg.

Dla takiej kobiety, zacząłbym odchudzanie od 2200 kcal.

Satysfakcjonujący spadek wagi to 400 do 800g tygodniowo !

Ma ona do zrzucenia 15kg. Aby więc zdrowo dojść do swojej wagi docelowej powinna dać sobie od 19 do 38 tygodni ! Tj ok 4-8 miesięcy !

Długo !

Jak więc widać, nie jest to 3-4 tygodnie jak po diecie z gazety. Jest to natomiast odpowiedni czas aby zrobić to zdrowo, z głową i z bardzo małym prawdopodobieństwem efektu jojo.

Dodatkowym plusem jest to, że po takim czasie na pewno uda Ci się wyrobić pewne nawyki żywieniowe i być może wprowadzić w codzienną rutynę aktywność fizyczną. Przełoży się to na pewno na długotrwałe efekty, poprawę zdrowia i stylu życia.

Na dietach głodówkowych z szybkim efektem nie ma czasu na wyrobienie nawyków. Jest początek i koniec diety i zazwyczaj powrót do starych nawyków co powoduje ten efekt jojo. Więcej o efekcie jojo do poczytania TUTAJ.

Nie sprint a maraton

autor iconicbestiary - pl.freepik.com

Pamiętaj więc, że proces odchudzania powinien być przede wszystkim zdrowy, spokojny i efektywny. Konsekwentnie należy dążyć do celu. Nie powinien mieć początku i końca z góry ustalonego. Powinien być procesem zmiany nawyków żywieniowych, które zostaną z Tobą na zawsze !

Tak więc zastanów się czy wolisz efekt wolniejszy ale długotrwały, który tak na prawdę może odmienić Twoje życie czy wolisz szybko zgubić na urlop i za rok znowu się tym martwić po odzyskaniu tego co tak szybko straciłeś ?

Wolniej a do celu !

Następny artykuł

»

ABOUT

Lukasz
Nazywam się Łukasz Ludwa. Jestem fizjoterapeutą, dietetykiem i trenerem personalnym. Fizjoterapia, sport i dietetyka (ogólnie rzecz biorąc – ZDROWY STYL ŻYCIA) to trzy moje pasję, które tworzą idealną całość. Z tego oto powstało miejsce gdzie pracuje. Fizjo & Fit  Trzy moje pasje, które udało mi się połączyć i stworzyć miejsce gdzie mogę kompleksowo pomóc każdemu… Czytaj więcej