Fizjoterapia po operacji stawu kolanowego w domu

13 stycznia, 2018, ,

Fizjoterapia po operacji stawu kolanowego

Fizjoterapia po operacji stawu kolanowego z pacjentem u mnie w gabinecie zazwyczaj odbywa się 2-3 razy w tygodniu, chyba że w grę wchodzą również zabiegi fizykoterapii to na początku usprawniania trochę częściej. Czy jednak te 2-3 razy w tygodniu wystarczy aby szybko i sprawnie dojść do pełnej sprawności ? Niestety nie. Znaczna część pracy i ostatecznego wyniku zależy od pacjenta.

Fizjoterapeuta pokazuje, nakreśla pewne ramy i granice na co może sobie pacjent pozwolić. W zadaniu Fizjoterapeuty właśnie na tych 2-3 wizytach jest praca manualna z tkankami miękkimi wokół stawu kolanowego, przedstawienie odpowiednich do etapu ćwiczeń oraz pokazanie prawidłowego ich wykonania. A następne zlecenie ich powtarzania w domu w całości lub chociaż w części które pacjent ma możliwość wykonania w domu.

Zazwyczaj do wykonania rzetelnej pracy i takiej, która zapewni prawidłowy przebieg rehabilitacji potrzebne jest kilka przyrządów, w które pacjent powinien się zaopatrzyć. Są to rzeczy małe i tanie, na które większość osób może sobie pozwolić.

Piłka fitness

Fizjoterapia po artroskopii stawu kolanowego

Piłka fitness

Cena: ok 30-40 zł dobrej jakości

Myślę, że najlepszym, uniwersalnym rozmiarem będzie ok 55 cm.

Poduszka sensomotorczyna

Fizjoterapia po wycięciu łąkotki

Poduszka sensomotoryczna

Cena ok: 40-50 zł

Bardzo dobre narzędzie do ćwiczeń stabilizacji

Taśmy / Gumy do ćwiczeń

Cena: ok. 10-20 zł

Tutaj główną rolę odgrywa opór jaki wytwarza taśma. Z reguły należałoby kupić ok 3 rodzaje. Od razu po operacji kolano jest mocno osłabione przez co zazwyczaj wystarcza taśma o najmniejszej rozciągliwości. A potem stopniowo należy zwiększać opór.

Dodatkowe obciążenie

Fizjoterapia po operacji stawu kolanowego

Obciążenie

Do wyboru do koloru. Można kupić parę hantli rozkręcanych, kettlebell lub po prostu 5-cio litrową butelkę z wodą.

Także cena może się wahać od 2 zł do 50-100 w zależności jaki ciężar wybierzecie. Myślę że do celów rehabilitacyjnych wystarczy właśnie 5-8 kg.

Podsumowanie

Z wyżej wymienionym sprzętem będziesz w stanie wykonać znakomitą większość ćwiczeń, które zadał lub powinien zadać Ci twój Fizjoterapeuta.

Za ok 120-200 zł będziesz miał skompletowany odpowiedni sprzęt do domowej rehabilitacji, która jak już wspomniałem jest najważniejszym elementem rehabilitacji.

Zapraszam do współpracy każdego kto chce szybko dojść do stanu przed urazem łąkotki, więzadła krzyżowego przedniego, tylnego i wszystkich innych struktur w obrębie stawu kolanowego.

Więcej o tym z czym możesz przyjść do mnie znajdziesz tutaj 

Następny artykuł

»

ABOUT

Lukasz
Nazywam się Łukasz Ludwa. Jestem fizjoterapeutą, dietetykiem i trenerem personalnym. Fizjoterapia, sport i dietetyka (ogólnie rzecz biorąc – ZDROWY STYL ŻYCIA) to trzy moje pasję, które tworzą idealną całość. Z tego oto powstało miejsce gdzie pracuje. Fizjo & Fit  Trzy moje pasje, które udało mi się połączyć i stworzyć miejsce gdzie mogę kompleksowo pomóc każdemu… Czytaj więcej