Efekt jojo – czym jest i jak go uniknąć

Czym jest efekt jojo ?

W odniesieniu do tematyki dietetyki i odchudzania, efektem jojo nazywamy przybranie sporej ilości masy ciała po intensywnym odchudzaniu. W zdecydowanej większości przypadków waga ta jest wyższa niż była przed rozpoczęciem odchudzania. Jest to problem bardzo dużej ilości ludzi, którzy próbowali się odchudzać.

Przyczyny efektu jojo

Powodem tego problemu zazwyczaj są diety, które mają wyniszczający wpływ na organizm, tzw diety głodówkowe. Stosując je, osoba odchudzająca się widzi szybki efekt. Nagle ginie 5-10-20 kg, więc euforia murowana. Problem pojawia się później, gdy osoba stosująca taką dietę „kończy ją”. Powracają stare nawyki, które de  facto spowodowały wcześniejszą nadwagę i potrzebę redukowania wagi. Skoro zrobiły to raz to dlaczego miałby ni zrobić tego ponownie ? Takie osoby, tuż po uzyskaniu pożądanej wagi, rzucają się na jedzenie, które było dla nich niedozwolone przez ostatni czas. Jednak nie jest to napad jedno – dwu dniowy ale stały. Powoli, ale konsekwentnie wracają kilogramy – jeden po drugi. Aż w końcu przekraczają one ilość, która pokazywała się na wadzę przed odchudzaniem i pnie się nadal w górę.

Tutaj zazwyczaj w którymś momencie pojawia się mocne postanowienie poprawy i ponowne przejście na dietę, zazwyczaj tę samą. Skoro raz podziałała to drugi raz powinna również. I tak koło się zamyka. Odchudzanie, tycie, odchudzanie, tycie….

Efekt jojo – wpływ na zdrowie

Efekt jojo nie tylko wpływa na wzrost masy ciała, którą można ponownie zrzucić. Niestety tutaj pojawiają się bardzo często również duże problemy emocjonalne i psychologiczne.

Ale zacznijmy od tych zmian fizycznych. Tak ekstremalne odchudzanie powoduje zmniejszenie się nie tylko tkanki tłuszczowej ale również tej dla nas ważnej, czyli mięśniowej. Natomiast odbijając się w górę, rośnie tylko tkanka tłuszczowa, co ma bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. M.in:

  • wzrost ryzyka chorób serca
  • cukrzyca
  • wzrost poziomi złego cholesterolu
  • i inne

Na poziomie emocjonalnym zauważyć można:

  • brak pewności siebie
  • kompulsywne objadanie się
  • depresje
  • spadek motywacji
  • anoreksja
  • bulimia

Widzimy więc, że możemy sobie  sporo problemów przysporzyć, stosując diety głodówkowe, źle ułożone, nie dobrane indywidualnie do danej osoby i najlepiej przez osobę do tego wykształconą a nie kopiowanie diety z internetu czy różnych bezsensownych czasopism.

Jak uniknąć efektu jojo ?

  1. Przede wszystkim – stosować racjonalną dietę, ułożoną indywidualnie pod twój tryb życia, aktywność zawodową i dodatkową oraz mając na uwadze wszystkie aspekty zdrowotne. NIGDY nie stosować diet, które mają poniżej 1200 a nawet 1500 kcal. Tyle potrzebuje przedszkolak !
  2. Aktywność fizyczna – regularna, nie koniecznie ciężka i wyczerpująca.Po prostu się ruszaj. Rób co lubisz. Taniec, spacer, siłownia, aerobik czy gry zespołowe. A może Chodakowska czy Lewandowska przed telewizorem – OK ! Ruszaj się !
  3. Po uzyskaniu docelowej wagi – nie „kończ” diety. Nie traktuj tego jako coś co ma początek i koniec. Stopniowo zwiększaj kcal 200-300 na 7-14 dni.
  4. NAWYKI – jw. dieta nie ma początku i końca. Po prostu zmień sposób w jaki wcześniej jadłeś/aś. To ma być coś co jesteś stale wprowadzić do swojego życia. Jeżeli będąc na diecie nie jesteś w stanie jej wytrzymać – ZMIEŃ DIETĘ ! Zmień założenia, sposób jedzenia, posiłki, porcje. Cokolwiek. Dostosuj to do swoich upodobań, preferencji smakowych, rozkładu dnia. Wolisz tłustsze jedzenie proszę bardzo, więcej tłuszczu – mniej węglowodanów. Wolisz ryż, kasze czy chleb – proszę bardzo – więcej węglowodanów, mniej tłuszczu.

Zmień styl życia na zawsze a nie tylko na miesiąc czy dwa.

Podstawowe pytanie na koniec:

Dlaczego uważasz, że powrót do nawyków sprzed diety nie spowoduje tego samego efektu co wcześniej ?

Skoro raz poprzedni styl życia doprowadzić do nadwagi lub otyłości – ZROBI TO PONOWNIE ! ! !

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *